moderný bungalov s precíznou strechou v dedinke na spiši

Referencie

Moderný bungalov s precíznou strechou v dedinke na Spiši

Majiteľ novostavby v obci Jamník pri Spišskej Novej Vsi si dal na svojej streche záležať. Naštudoval si možnosti tepelnej izolácie, navštívil rôzne dokončené stavby a z prieskumu mu vyšla najlepšie minerálna fúkaná izolácia Supafil.

Bungalov v Jamníku začali stavať už v júli 2020, no majiteľ Marcel sa so stavbou nikam neponáhľal. S rodinou býval dovtedy v bytovke, nechcel postaviť dom „do roka“, radšej venoval čas dôkladnému výberu materiálov a postupov. Osobitne sa zameral na sedlovú strechu, ktorú sa rozhodol zatepliť minerálnou fúkanou izoláciou Supafil. Izoláciu si bol pozrieť na vlastné oči v dokončených stavbách a oslovilo ho na nej, že je nehorľavá a po čase „nesadá“, nemení objem. Tepelnoizolačné vlastnosti má Supafil porovnateľné s inými materiálmi, v niečom aj lepšie, takže padlo rozhodnutie. „Videl som aj stavby zateplené celulózou, ale izolácia v nich bola na šikminách po čase zošmyknutá dole. To sa mi zdalo pre dlhodobú funkciu strechy riskantné,“ dodáva majiteľ.

Projekt domu predpisoval v konštrukcii strechy aj parozábranu a majiteľ ju rozhodne nechcel vynechať. Parozábrana je druh parotesnej fólie s vysokým difúznym odporom, ktorá sa používa na ochranu nosných konštrukcií a tepelno-izolačných vrstiev pred vniknutím vlhkosti do ich vnútra. Ak by vodná para prenikala do strechy, na miestach z nižšou povrchovou teplotou by skondenzovala, čo predstavuje vysoké riziko vzniku plesní a ďalších vážnych dôsledkov. V bungalovoch sa parozábrana umiestňuje na strop pod nosnú konštrukciu strechy a izolačnú vrstvu. Majiteľ si veľmi pochvaľuje prácu realizátorov z firmy Izolácie MLP, ktorí postupovali precízne a rýchlo. Inštalácia parozábrany im trvala približne 2 dni, no izolácia Supafil potom bola nafúkaná za pár hodín.

Do domu sa nasťahovali tento rok pred letom, no už v zime v ňom vykurovali, takže mohli sledovať tepelné pomery v interiéri. „Bol som milo prekvapený z vlastností tepelnej izolácie a najviac ma prekvapila jej schopnosť izolovať zvuk. Máme plechovú strešnú krytinu a myslel som, že keď príde silný dážď, budeme to počuť. Ale je to úplne zanedbateľný zvuk,“ vysvetľuje na záver majiteľ.

Realizácia fúkanej izolácie: Izolácie MLP

Minerálna fúkaná izolácia: Knauf Insulation

Foto: Richard Gerényi

Zaujalo vászateplenie Supafilom?

Zaujalo vás
zateplenie Supafilom?

Kontaktuje nášho špecialistu:

Vyžiadajte si cenovú ponuku

Cenová kalkulácia

KNAUF INSULATION 2023 | created by people in ARSYline