SUPAFIL pre nové aj staršie domy

Ako sa žije s fúkanou izoláciou: Do nových i starších domov prináša pohodu

Stále viac majiteľov domov si na zateplenie strechy alebo stropu vyberá  ekologickú minerálnu fúkanú izoláciu. Dostane sa do každej škáry, je  hotová za jeden deň a nijako neobmedzí chod domácnosti. Prinášame vám 4  inšpirácie, ako ju využili v rôznych typoch striech po celom Slovensku.

Moderný bungalov s plechovou strechou

Majiteľ novostavby  v obci Jamník pri Spišskej Novej Vsi si dal na výbere izolačného  materiálu do svojej strechy záležať. Bol si pozrieť na vlastné oči rôzne  fúkané izolácie v dokončených stavbách a z prieskumu mu najlepšie vyšla  ekologická minerálna fúkaná izolácia SUPAFIL,  hlavne preto, že v porovnaní s inými je nehorľavá a po čase „nesadá“,  teda nestenčuje svoj objem. Veľmi si pochvaľoval prácu realizátorov  z firmy Izolácie MLP, ktorí postupovali precízne a rýchlo, izolácia bola nafúkaná doslova za pár hodín.

Do domu sa nasťahovali tento rok a s tepelnou pohodou boli veľmi spokojní, no najviac ich prekvapila zvuková izolácia Supafilu. „Máme plechovú strešnú krytinu a myslel som, že keď príde silný dážď, budeme to počuť. Ale je to úplne zanedbateľný zvuk,“ vysvetľuje majiteľ.

Realizácia fúkanej izolácie: Izolácie MLP

Foto: Richard Gerényi

45-ročný dom s pultovou strechou/ s takmer plochou strechou

Rodinný dom v Bytči bol postavený ešte v roku 1977, svojím vzhľadom a energetickou úspornosťou sa však dnes môže porovnávať aj s novostavbami. V posledných rokoch prešiel niekoľkými stavebnými úpravami a majiteľ využil vzduchovú medzeru v plochej streche na zateplenie ekologickou minerálnou fúkanou izoláciou.

Veľkou výhodou fúkanej izolácie bolo pre majiteľa aj to, že nebolo potrebné demontovať strešnú krytinu, v priestore medzi stropom a strechou bola vzduchová medzera a stačil malý otvor, cez ktorý sa hadicou nafúkala izolácia.

Hoci dom nemá energetický certifikát, majiteľ chcel vytvoriť čo najlepšiu tepelnú pohodu a dotiahol to takmer na energetickú triedu A.

Realizácia fúkanej izolácie: Fúkané izolácie, s.r.o. Martin

Foto: Hugo Hučko

Sedliacky dom s krásnym trámovým stropom

V obci Báhoň  na západnom Slovensku sa rekonštruoval tradičný starší dom a zatepľovali  aj jeho dobový trámový strop. Majiteľ si vybral fúkanú minerálnu  izoláciu Supafil z prírodných minerálnych vlákien, nehorľavú aj bez pridaných látok. „Najprv sme uvažovali o fúkanej celulóze, ale obávali sme sa, že by sa pri nej horšie pracovalo s vlhkosťou,“ vysvetľuje majiteľ. Trámový strop je pre sedliacke domy typický, nachádza sa v ňom vzduchová medzera, no pri zatepľovaní fúkanou izoláciou nie je potrebné žiadne veľké sťahovanie alebo stavebné úpravy. Stačí stredom povaly otvoriť otvor, do ktorého sa zasunie hadica.

Majiteľovi záležalo na krásnom strope a rozhodol sa  na ňom nechať priznané a obnovené nádherné pôvodné trámy. Chcel tiež  zachovať pochôdznu podlahu na povale po celej ploche domu, preto sa vytvoril rošt a následne sa položila nová podlaha z dosák.

Majitelia v dome bývajú už takmer 2 roky a s izoláciou sú spokojní. Okrem tepelného komfortu sa im tiež citeľne znížila hlučnosť z ulice. Je to starý dom, no tento izolačný materiál mu neublíži, je ľahší ako pôvodná hlina,“ dodáva majiteľ.

Realizácia fúkanej izolácie: Izolácie MLP

Moderná zrubová drevostavba

Majiteľ domu v Čiernom Balogu má  rád prírodné materiály a tak sa rozhodol pre zrubový dom z euro  hranolov. Veľmi pekným detailom jeho drevenice, v ktorej býva celoročne,  je priznaný trámový strop. Aby „nezabil“ blahodarné vlastnosti dreva, vybral si k tomu zateplenie stropu prírodnou fúkanou minerálnou izoláciou. „Chcel  som, aby sa izolácia dokázala vysporiadať s vlhkosťou dreva. Obával som  sa, že pri PUR pene by sa mohla niekde usadzovať skondenzovaná vlhkosť,  potom by mohlo začať drevo plesnivieť,“ vysvetľuje majiteľ.

Majitelia bývajú v domu už tretí rok a s tepelnou pohodou sú  spokojní. Dom leží na slnečnom mieste a v lete tam býva horúčava, no vo  vnútri je príjemná klíma, vďaka drevenej konštrukcii i dostatočnej izolácii, aj bez klimatizácie. „Drevené  steny sa správajú inak, ako murované, v zime je to veľmi príjemné.  Stačí nám podlahové kúrenie, pec na pelety a máme „vystarané“, dodáva majiteľ.

Realizácia fúkanej izolácie: Izolácie MLP

Zaujalo vás
zateplenie Supafilom?

Kontaktuje nášho špecialistu:

Vyžiadajte si cenovú ponuku

Cenová kalkulácia

KNAUF INSULATION 2024 | created by people in ARSYline