zrubovej drevostavbe v srdci slovenska dopriali prírodnú izoláciu

Referencie

Zrubovej drevostavbe v srdci Slovenska dopriali prírodnú izoláciu

Skúsený stavbár dlho zvažoval, aký dom si pre seba postaví, nakoniec to vyhrala zrubová konštrukcia. Aby „nezabil“ blahodarné vlastnosti dreva, vybral si k tomu zateplenie stropu prírodnou fúkanou minerálnou izoláciou.

Majiteľ domu v Čiernom Balogu pracuje v stavebníctve, pri plánovaní svojho domu mal teda za sebou dostatok skúseností. „Všetky druhy konštrukcií majú svoje výhody aj nevýhody, či už ide murovaný dom, zrubový zo surovej guľatiny, alebo sendvič. Mne najviac sedela kombinácia klasiky a nových technologických postupov preto som sa rozhodol pre zrubový dom z euro hranolov opracovaný CNC technológiou, bol to pre mňa taký kompromis,“ hovorí majiteľ Miroslav. Ako s odstupom času dodáva, bola to správna voľba.

Veľmi pekným detailom jeho drevenice, v ktorej býva celoročne, je trámový strop s priznanými stropnicami, ktorý bolo treba zatepliť. Majiteľ sa najprv rozhodoval medzi striekanou PUR penou a fúkanou izoláciou, nakoniec si vybral prírodnú fúkanú izoláciu Supafil. „Chcel som, aby sa izolácia dokázala vysporiadať s vlhkosťou dreva. Obával som sa, že pri PUR pene by sa mohla niekde usadzovať skondenzovaná vlhkosť, potom by mohlo začať drevo plesnivieť,“ vysvetľuje majiteľ.

Ako skúsený stavbár sa pustil do stavby svojho domu sám, hrubá stavba bola hotová asi za 4 týždne. Za ten čas boli postavené obvodové steny, zakrytá strecha a izoláciu stropu v hrúbke 40 cm nafúkala za jeden deň firma Izolácie MLP.

Majitelia bývajú v domu už tretí rok a s tepelnou pohodou sú spokojní. Dom leží na slnečnom mieste a v lete tam býva horúčava, no vo vnútri je príjemná klíma, vďaka drevenej konštrukcii i dostatočnej izolácii, aj bez klimatizácie. „Drevené steny sa správajú inak, ako murované, v zime je to veľmi príjemné. Stačí nám podlahové kúrenie, pec na pelety a máme „vystarané“, dodáva majiteľ.

Realizácia fúkanej izolácie: Izolácie MLP 

Minerálna fúkaná izolácia: Knauf Insulation

Zaujalo vászateplenie Supafilom?

Zaujalo vás
zateplenie Supafilom?

Kontaktuje nášho špecialistu:

Vyžiadajte si cenovú ponuku

Cenová kalkulácia

KNAUF INSULATION 2023 | created by people in ARSYline