Referencie

Moderný bungalov s precíznou strechou v dedinke na Spiši

Bungalov izolovaný fúkanou izoláciou Supafil.

Majiteľ novostavby v obci Jamník pri Spišskej Novej Vsi si dal na svojej streche záležať. Naštudoval si možnosti tepelnej izolácie, navštívil rôzne dokončené stavby a z prieskumu mu vyšla najlepšie minerálna fúkaná izolácia Supafil.


Bungalov izolovaný fúkanou izoláciou Supafil.
Bungalov v Jamníku začali stavať už v júli 2020, no majiteľ Marcel sa so stavbou nikam neponáhľal. S rodinou býval dovtedy v bytovke, nechcel postaviť dom do roka, radšej venoval čas dôkladnému výberu materiálov a postupov. Osobitne sa zameral na sedlovú strechu, ktorú sa rozhodol zatepliť minerálnou fúkanou izoláciou Supafil.

Izoláciu si bol pozrieť na vlastné oči v dokončených stavbách a oslovilo ho na nej, že je nehorľavá a po čase nesadá, nemení objem. Tepelnoizolačné vlastnosti má Supafil porovnateľné s inými materiálmi, v niečom aj lepšie, takže padlo rozhodnutie. Videl som aj stavby zateplené celulózou, ale izolácia v nich bola na šikminách po čase zošmyknutá dole. To sa mi zdalo pre dlhodobú funkciu strechy riskantné, dodáva majiteľ.


VÝHODY SUPAFILU

Fúkaná izolácia Supafil po aplikácii.
0dny Celkový čas
0 Novostavba

Projekt domu predpisoval v konštrukcii strechy aj parozábranu a majiteľ ju rozhodne nechcel vynechať. Parozábrana je druh parotesnej fólie s vysokým difúznym odporom, ktorá sa používa na ochranu nosných konštrukcií a tepelno-izolačných vrstiev pred vniknutím vlhkosti do ich vnútra. Ak by vodná para prenikala do strechy, na miestach z nižšou povrchovou teplotou by skondenzovala, čo predstavuje vysoké riziko vzniku plesní a ďalších vážnych dôsledkov. V bungalovoch sa parozábrana umiestňuje na strop pod nosnú konštrukciu strechy a izolačnú vrstvu. Majiteľ si veľmi pochvaľuje prácu realizátorov z firmy Izolácie MLP, ktorí postupovali precízne a rýchlo. Inštalácia parozábrany im trvala približne 2 dni, no izolácia Supafil potom bola nafúkaná za pár hodín.

Montáž parozábrana pred aplikáciou fúkanej izolácie Supafil.
Montáž parozábrana pred aplikáciou fúkanej izolácie Supafil.
Bungalov izolovaný fúkanou izoláciou Supafil.

Do domu sa nasťahovali tento rok pred letom, no už v zime v ňom vykurovali, takže mohli sledovať tepelné pomery v interiéri.

Bol som milo prekvapený z vlastností tepelnej izolácie a najviac ma prekvapila jej schopnosť izolovať zvuk. Máme plechovú strešnú krytinu a myslel som, že keď príde silný dážď, budeme to počuť. Ale je to úplne zanedbateľný zvuk, vysvetľuje na záver majiteľ.


Realizácia fúkanej izolácie: Izolácie MLP
Minerálna fúkaná izolácia: Knauf Insulation
Foto: Richard Gerényi

Zaujalo vás
zateplenie Supafilom?

Kontaktuje nášho špecialistu:

Vyžiadajte si cenovú ponuku

Cenová kalkulácia

KNAUF INSULATION 2024 | created by people in ARSYline