Radíme: Rekonštrukcia strechy

5 krokov k efektívnej rekonštrukcii strechy: Čo treba zvážiť vopred?

Dôvodom na rekonštrukciu strechy býva jej porucha, no dnes čoraz žiadanejšia úspora energií na vykurovanie. Postup závisí od typu a stavu vašej strechy a tiež od časových a finančných možností. Pozrite sa, ako na to.

1. Určite si rozsah rekonštrukcie

Nech je dôvod vášho  rozhodnutia obnoviť strechy akýkoľvek, najprv treba zhodnotiť jej  aktuálny stav. Pre tento účel obvykle postačí krátka obhliadka skúseného  majstra, ktorý to dokáže posúdiť. Ak máte šikmú strechu a krov aj latovanie sú v poriadku, strecha nie je zatečená, ani nič  nahnité, vtedy stačí vymeniť starú krytinu za novú a dôkladne ju  zatepliť. Rovné alebo ploché strechy na starších domoch  sú z hľadiska úniku tepla veľmi kritickým miestom. Na vyriešenie  problému netreba hneď stavať nový krov, stačí vymeniť hydroizoláciu a  strechu zatepliť. Ak odborník nájde na streche vážnejšie poruchy, je ich potrebné počas rekonštrukcie odstrániť.

Priestor pred aplikáciou fúkanej izolácie nad sadrokartónom
Aplikácia fúkanej izolácie

2. Zistite si možnosti zateplenia

Rôzne typy striech sa dajú  zatepľovať rôznymi spôsobmi, oplatí sa zvážiť, ktorý z nich je pre tú  vašu ten správny. Pri šikmých strechách je osvedčeným spôsobom  zateplenie minerálnou vlnou minimálne medzi a pod krokvami, no ak  neplánujete obytné podkrovie, s úsporou energie vám pomôže aj zateplenie  stropu.

V starších domoch sú najčastejšie trámové, keramické a železobetónové stropy.  Pre všetky tieto stropy, rovnako ako aj pre strechy s nízkym krovom – valbové a sedlové, je výbornou voľbou fúkaná minerálna izolácia. Veľmi efektívne sa dajú „nafúkať“ aj dvojplášťové ploché strechy, ktoré majú napríklad aj typické socialistické „kocky“. Sú to väčšinou miesta s náročným prístupom, no fúkaná izolácia sa dá  jednoducho použiť všade tam, kde sa dá urobiť malý otvor na aplikáciu  hadice na fúkanie.

Takéto zateplenie sa dá urobiť za jeden deň  bez zbytočného odpadu a obmedzenia chodu domácnosti. Na nafúkanie sa  používa špeciálne zariadenie. V každom kraji nájdete viaceré skúsené  realizačné firmy, ktoré sa takéto realizácii venujú. Použitie fúkanej minerálnej izolácie Supafil minimalizuje tepelné mosty, pretože sa dostane ja do tých najmenších  medzier a vyplní priestor okolo rozvodov, elektroinštalácií aj väzníkov.  Tvoria ju prírodné minerálne vlákna, ktoré sú ekologickým materiálom  bez škodlivých látok.

3. Voľne fúkaná či do dutiny?

Ak si zvolíte fúkanú izoláciu,  spomínané trámové stropy a dvojplášťové ploché, pultové, strechy je  možné izoláciou vyplniť do dutiny. Pri fúkaní do dutiny sa aplikuje izolácia väčším tlakom, steny dutiny umožnia viac ju „natlačiť“.  Pri fúkaní voľne na plochu nie sú potrebné žiadne stavebné úpravy, no ak na povale chcete niečo  skladovať, treba na to vybudovať servisné lavičky alebo úložné plochy  z OSB dosiek. Pri oboch spôsoboch je veľkou výhodou, keď sa izolácia  časom nedeformuje, „nesadá“, čo treba zohľadniť pri výbere materiálu. Na  trhu sa na fúkané izolácie používajú hlavne celulóza a minerálna  izolácia. Ak vám záleží na prírodnom materiáli, celulóza je síce  vyrobená z recyklovaného papiera, no treba zvážiť fakt, že sú v nej  pridávané retardéry horenia a iné chemické látky, napríklad kyselina  boritá, borax alebo amónne soli.

Minerálna izolácia Supafil je naozaj prírodná, úplne nehorľavá aj bez pridaných látok a má najlepšiu triedu sadania S1, menšiu ako 1 %, kým výrobcovia  celulózových izolácií uvádzajú sadavosť 10 – 15 %, tepelnoizolačné  vlastnosti tak môžu postupne časom klesnúť.

Inšpirujte sa, ako zateplenie fúkanou minerálnou izoláciou zvládli iní.

Fúkaná izolácia na plochej streche
Fúkaná izolácia nad trámovým stropom

4. Výmena strešnej krytiny

Rekonštrukciu strechy je vždy  dobré nechať na odborníkov, no v súčasnosti je cena stavebných prác  pomerne drahá a realizačných firiem je málo. Šikovný domáci majster si  starú strešnú krytinu za novú na jednoduchej streche vymení aj svojpomocne, keď si nájde vhodného odborného poradcu. V tomto smere je výhodou skladaná krytina, keramická alebo betónová. Ak si nájdete profesionálov, jednoduchá výmena strešnej krytiny bez potreby opravy alebo výmeny krovu bude skúsenej firme trvať približne 5 pracovných dní.  Pri zložitejších projektoch a väčších zásahoch treba určite prizvať  projektanta, napríklad vtedy, ak je plánovaná oprava strechy aj so  zobytnením podkrovia.

Fúkaná izolácia supafil od Knaufinsulation

5. Legislatívne povinnosti

Pri rekonštrukcii strechy si vo väčšine prípadov vystačíte s ohlásením stavebnému úradu,  ktoré je pomerne jednoduchým úkonom. Stavebné povolenie budete  potrebovať len v prípade, keď pôjde o významnejší zásah do konštrukcie  a vzhľadu stavby. Na tento fakt vás upozorní projektant alebo realizačná  firma.

Informujte sa o ekologickom zateplení strechy fúkanou minerálnou izoláciou a vyžiadajte si cenovú ponuku.

Zaujalo vás
zateplenie Supafilom?

Kontaktuje nášho špecialistu:

Vyžiadajte si cenovú ponuku

Cenová kalkulácia

KNAUF INSULATION 2024 | created by people in ARSYline